top of page

Akcja

Piec

2023©

Otwarta przestrzeń kuchni, otaczającej piec chlebowy, sień i wejście wypełnione krzątaniną piekarzy i obecnością współdziałających i podjadających widzów; zapach pieczonego chleba, odgłosy ognia, skłębione chmury mąki, gorący chleb parzący ręce podczas łamania i dzielenia się, wszechobecne okruchy, z których żaden nie powinien zostać zmarnowany – oto multisensoryczny krajobraz wydarzenia.

Akcja Piec eksponowała proces rośnięcia i wypiekania ciasta przygotowanego na ukraińskim zakwasie. Wyciągane z buchającego ogniem pieca chleby, bułki, podpłomyki, rogale, placki, pojawiające się na stołach wykonanych we wrocławskiej pracowni MiserArt przez osoby w kryzysie bezdomności, towarzyszyły gestom witania i wzajemnego poznawania się uczestników podczas otwarcia 20. Biennale WRO.

 

W instalacji „Chleb powszedni” Kariny Marusińskiej i Marty Śniady zbierane z podłogi okruchy na blatach stały się częścią instalacji dającej widoczność i słyszalność niepozornym elementom rzeczywistości – resztkom, drobinom chleba – tym niedbale porzuconym po nasyceniu i tym, które muszą wystarczyć, aby przetrwać. Brak, niedobór, strata to „chleb powszedni” w czasie wojny. Obok pieca pojawiły się prace Gosi Rojek pt. „Pola” prezentujące malarstwo stworzone autorską techniką na bazie składników ziemi.

Smell of baking

Sound of fire

NEXT

Food art

Korzeń- studium przypadku

bottom of page